Klimatizácia

Domov/Klimatizácia

Klimatizácie do bytu, domu alebo kancelárie?

Efektívny zdroj chladenia a kúrenia.

Chcete sa dozvedieť viac?
Úvod do klimatizácie

O klimatizácii

Klimatizácia je tu na to, aby vám pomohla doma udržať príjemné prostredie po celý rok. V lete ochladí, v zime ohreje a taktiež dokáže vyriešiť váš problém s nadbytočnou vlhkosťou vzduchu. Navyše je to aj výborný prostriedok proti nečistotám vo vzduchu, bakteriám a vírusom.

Funkcie

Aké sú základné funkcie klimatizácie?

Chladenie

Klimatizácia funguje na princípe výmeny a presunu energií. Nasáva teplý vzduch z miestnosti a upraví ho na požadovanú teplotu. Vonkajšia jednotka je s tou vnútornou prepojená systémom potrubia, ktorým prúdi chladivo. Kompresor vo vonkajšej jednotke plynné chladivo s vysokou teplotou ženie do kondenzátora, ktorý je vďaka ventilátoru ochladzovaný vonkajším vzduchom. Tam chladivo odovzdá svoju teplotu a zmení skupenstvo na kvapalné. Ochladené potom putuje potrubím cez expanzný ventil do výparníka vo vnútornej jednotke. Skrze jeho steny odoberie teplo zo vzduchu, tým opäť zmení skupenstvo na plynné. Celý cyklus sa potom neustále opakuje.

Kúrenie

Mysleli ste, že využijete klimatizáciu iba v horúcich letných dňoch? Omyl! Skvele totiž poslúži aj v zime. Kúrenie pri klimatizácii funguje na princípe tepelného čerpadla vzduch - vzduch. Na to je potrebné, aby vonkajšia jednotka obsahovala tzv. reverzný ventil. Vďaka nemu dokáže klimatizácia obrátiť smer prúdenia chladiva medzi jednotkami. Z výparníka vo vnútornej jednotke sa stáva kondenzátor a kondenzátor vo vonkajšej jednotke sa stane výparníkom. Zatiaľ čo pri chladení prúdi do výmenníka vnútornej jednotky stlačené chladivo s nízkou teplotou, pri kúrení je to naopak. Chladivo je horúce a tým dochádza k ohriatiu vzduchu v interiéri.

Odvlhčovanie

Klimatizácia vie nielen chladiť a kúriť, ale aj znižovať vlhkosť v miestnosti. Vďaka tomu zabraňuje vzniku plesní a baktérií, ktoré majú negatívny vplyv na náš organizmus. Prílišná vlhkosť v interiéri škodí murivu, spotrebičom, nábytku a hlavne nášmu zdraviu. Vlhkosť spôsobuje vznik plesní, množenie roztočov a podieľa sa na vzniku alergií, atopických ekzémov i reumatologických ochorení. Podľa odborníkov by sa mala ideálna vlhkosť vzduchu pohybovať medzi 40 % a 60 % podľa toho, o akú miestnosť ide.

Filtrácia

Klimatizácia sa okrem chladenia vďaka špeciálnym filtrom postará, aby ste mohli dýchať vzduch zbavený prachu aj ďalších nečistôt. Štandardnou súčasťou klimatizácie je prachový a antibakteriálny filter. Prachový filter pokrýva celú plochu výparníka vnútornej jednotky a zabraňuje vniknutiu hrubých nečistôt a prachu. Povrch antibakteriálneho filtra je navrhnutý tak, aby v prípade uchytenia mikróbu narušil jeho metabolizmus a obmedzil jeho rast.

Moderné jednotky dokážu navyše s vysokou účinnosťou filtrovať aj tie najmenšie mikročastice. Zbavujú vzduch väčšiny pevných častíc a mikroorganizmov až do veľkosti 0,3 mikrometrov, čo je veľkosť stonásobne menšia ako priemer ľudského vlasu. Dokážu si tak poradiť nielen s prachom, ale aj vírusmi, baktériami, peľmi a ďalšími alergénmi.

Chcete sa dozvedieť viac o tom, ako ušetriť?

Stavba

Z čoho sa klimatizácia skladá?

Klimatizácia má svoju vonkajšiu a vnútornú časť, tie sú obvykle cez stenu neviditeľne spojené medeným potrubím a elektrickým vodičom.

Klimatizácia, ktorá sa skladá z jednej kondenzačnej jednotky umiestnenej vonku a jednej vnútornej jednotky s chladičom, ventilátorom a filtrom vzduchu má označenie splitová. Jedno zariadenie umiestnené na stene chladí jednu miestnosť.

Multisplitová klimatizácia kontroluje teplotu vo viacerých miestnostiach súčasne. Na jednu vonkajšiu jednotku je možné napojiť hneď niekoľko vnútorných jednotiek, pričom teplota v každej miestnosti sa ovláda samostatne a môže byť teda rozdielna.

Výkon

Čo nám prezradí výkon klimatizácie?

Objem klimatizovaného priestoru
Výkon klimatizácie
Do 37 m³
1,5 kW
Do 50 m³
2,0 kW
Do 65 m³
2,5 kW
Do 90 m³
3,5 kW
Do 140 m³
5,0 kW
Do 200 m³
7,0 kW
Naši partneri

Naši partneri