Klimatizácia

Klimatizácie do bytu, domu alebo kancelárie?

Efektívny zdroj chladenia a kúrenia.

Chcete sa dozvedieť viac?

O klimatizácii

Klimatizácia je tu na to, aby vám pomohla doma udržať príjemné prostredie po celý rok. V lete ochladí, v zime ohreje a taktiež dokáže vyriešiť váš problém s nadbytočnou vlhkosťou vzduchu. Navyše je to aj výborný prostriedok proti nečistotám vo vzduchu, bakteriám a vírusom.

Aké sú základné funkcie klimatizácie?

Chladenie

Klimatizácia funguje na princípe výmeny a presunu energií. Nasáva teplý vzduch z miestnosti a upraví ho na požadovanú teplotu. Vonkajšia jednotka je s tou vnútornou prepojená systémom potrubia, ktorým prúdi chladivo. Kompresor vo vonkajšej jednotke plynné chladivo s vysokou teplotou ženie do kondenzátora, ktorý je vďaka ventilátoru ochladzovaný vonkajším vzduchom. Tam chladivo odovzdá svoju teplotu a zmení skupenstvo na kvapalné. Ochladené potom putuje potrubím cez expanzný ventil do výparníka vo vnútornej jednotke. Skrze jeho steny odoberie teplo zo vzduchu, tým opäť zmení skupenstvo na plynné. Celý cyklus sa potom neustále opakuje.

Kúrenie

Mysleli ste, že využijete klimatizáciu iba v horúcich letných dňoch? Omyl ! Skvele totiž poslúži aj v zime. Kúrenie pri klimatizácii funguje na princípe tepelného čerpadla vzduch - vzduch. Na to je potrebné, aby vonkajšia jednotka obsahovala tzv. reverzný ventil. Vďaka nemu dokáže klimatizácia obrátiť smer prúdenia chladiva medzi jednotkami. Z výparníka vo vnútornej jednotke sa stáva kondenzátor a kondenzátor vo vonkajšej jednotke sa stane výparníkom. Zatiaľ čo pri chladení prúdi do výmenníka vnútornej jednotky stlačené chladivo s nízkou teplotou, pri kúrení je to naopak. Chladivo je horúce a tým dochádza k ohriatiu vzduchu v interiéri.

Odvlhčovanie

Klimatizácia vie nielen chladiť a kúriť, ale aj znižovať vlhkosť v miestnosti. Vďaka tomu zabraňuje vzniku plesní a baktérií, ktoré majú negatívny vplyv na náš organizmus. Prílišná vlhkosť v interiéri škodí murivu, spotrebičom, nábytku a hlavne nášmu zdraviu. Vlhkosť spôsobuje vznik plesní, množenie roztočov a podieľa sa na vzniku alergií, atopických ekzémov i reumatologických ochorení. Podľa odborníkov by sa mala ideálna vlhkosť vzduchu pohybovať medzi 40 % a 60 % podľa toho, o akú miestnosť ide.

Filtrácia

Klimatizácia sa okrem chladenia vďaka špeciálnym filtrom postará, aby ste mohli dýchať vzduch zbavený prachu aj ďalších nečistôt. Štandardnou súčasťou klimatizácie je prachový a antibakteriálny filter. Prachový filter pokrýva celú plochu výparníka vnútornej jednotky a zabraňuje vniknutiu hrubých nečistôt a prachu. Povrch antibakteriálneho filtra je navrhnutý tak, aby v prípade uchytenia mikróbu narušil jeho metabolizmus a obmedzil jeho rast.

Moderné jednotky dokážu navyše s vysokou účinnosťou filtrovať aj tie najmenšie mikročastice. Zbavujú vzduch väčšiny pevných častíc a mikroorganizmov až do veľkosti 0,3 mikrometrov, čo je veľkosť stonásobne menšia ako priemer ľudského vlasu. Dokážu si tak poradiť nielen s prachom, ale aj vírusmi, baktériami, peľmi a ďalšími alergénmi.

Využite možnosť dotácie až do výšky 4370€

Veľkou výhodou pre zákazníka je ušetrenie financií na obstaranie systému prostredníctvom čerpania dotácií z programov EÚ. Sme oficálnym zhotoviteľom národného projektu Zelená domácnostiam, ktorý administruje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Zoznam oprávnených zhotoviteľov nájdete tu.

Klimatizácie patria do zoznamu zariadení „tepelné čerpadlo vzduch-vzduch“. Zoznam schválených zariadení pre získanie dotácie nájdete tu

Hodnota poukážky je závislá od výkonu zariadenia a splnenia podmienok.

Požiadajte o nezáväznú cenovú ponuku

Z čoho sa klimatizácia skladá?

Klimatizácia má svoju vonkajšiu a vnútornú časť, tie sú obvykle cez stenu spojené medeným potrubím a elektrickým vodičom.

Splitová Klimatizácia (najrozšírenejšia) sa skladá z jednej kondenzačnej jednotky umiestnenej vonku a jednej vnútornej jednotky s chladičom, ventilátorom a filtrom vzduchu. Jedno zariadenie umiestnené na stene chladí jednu miestnosť.

Multisplitová klimatizácia kontroluje teplotu vo viacerých miestnostiach súčasne. Na jednu vonkajšiu jednotku je možné napojiť hneď niekoľko vnútorných jednotiek, pričom teplota v každej miestnosti sa ovláda samostatne a môže byť teda rozdielna.

Existujú aj kazetové, kanálové, konzolové, parapetné/podstropné klimatizácie. Pre viac informácií na neváhajte kontaktovať.

Čo nám prezradí výkon klimatizácie?

Objem klimatizovaného priestoru
Rozloha izby
Výkon klimatizácie
Do 37 m³
max 14 m2
1,5 kW
Do 50 m³
max 18 m2
2,0 kW
Do 85 m³
max 25 m2
2,5 kW
Do 120 m³
max 45 m2
3,5 kW
Do 175 m³
max 65 m2
5,0 kW
Do 235 m³
max 85 m2
7,0 kW

Servis

Prečo nezanedbávať servis? Zakúpením klimatizácie sa starostlivosť o ňu nekončí a pravidelným servisom predĺžite jej životnosť. Pravidelným čistením sa vyhnete plesniam, baktériam a nepríjemnému zápachu.

Čistenie klimatizácie zahŕňa:
Čistenie vnútornej aj vonkajšej jednotky.
Čistenie a dezinfekcia filtra vnútornej jednotky.
Čistenie a dezinfekcia výparníka vnútornej jednotky.
Prečistenie kondenzátora vonkajšej jednotky.

Kontrola zariadenia zahŕňa:
Kontrola elektrickej časti vnútornej jednotky.
Kontrola ventilátora a žalúzie.
Skontrolovanie množstva chladiva, meranie tlaku v systéme a kontrola trojcestného ventilu.
Skontrolovanie ventilátora vonkajšej jednotky.
Servis vykonávame v bytoch, domoch, kanceláriách a nebytových priestoroch.

5 ročná záruka na vybrané klimatizačné jednotky platí pri pravidelnom ročnom servisovani u nás.

Naši partneri

Prihláste sa na náš Newsletter!

Odoberajte novinky, získavajte exkluzívne ponuky a buďte pravidelne informovaní o tom, čo sa deje vo svete energií.

S naším newsletterom dostanete výhodu prvého pohľadu na nové produkty, zaujímavé články a inšpiráciu priamo do vašej e-mailovej schránky.

Pre odber noviniek zadajte svoju e-mailovú adresu a kliknite na Odoslať.

Odoslaním Vašej e-mailovej adresy dávate súhlas na odber noviniek.