Klimatizácia
Domov/Klimatizácia
Klimatizácie do bytu, domu alebo kancelárie?
Úvod do klimatizácie
O klimatizácii
Klimatizácia je tu na to, aby vám pomohla doma udržať príjemné prostredie po celý rok. V lete ochladí, v zime ohreje a taktiež dokáže vyriešiť váš problém s nadbytočnou vlhkosťou vzduchu. Navyše je to aj výborný prostriedok proti nečistotám vo vzduchu, bakteriám a vírusom.

Funkcie
Aké sú základné funkcie klimatizácie?

Chladenie
Klimatizácia funguje na princípe výmeny a presunu energií. Nasáva teplý vzduch z miestnosti a upraví ho na požadovanú teplotu. Vonkajšia jednotka je s tou vnútornou prepojená systémom potrubia, ktorým prúdi chladivo. Kompresor vo vonkajšej jednotke plynné chladivo s vysokou teplotou ženie do kondenzátora, ktorý je vďaka ventilátoru ochladzovaný vonkajším vzduchom. Tam chladivo odovzdá svoju teplotu a zmení skupenstvo na kvapalné. Ochladené potom putuje potrubím cez expanzný ventil do výparníka vo vnútornej jednotke. Skrze jeho steny odoberie teplo zo vzduchu, tým opäť zmení skupenstvo na plynné. Celý cyklus sa potom neustále opakuje.

Kúrenie
Mysleli ste, že využijete klimatizáciu iba v horúcich letných dňoch? Omyl! Skvele totiž poslúži aj v zime. Kúrenie pri klimatizácii funguje na princípe tepelného čerpadla vzduch - vzduch. Na to je potrebné, aby vonkajšia jednotka obsahovala tzv. reverzný ventil. Vďaka nemu dokáže klimatizácia obrátiť smer prúdenia chladiva medzi jednotkami. Z výparníka vo vnútornej jednotke sa stáva kondenzátor a kondenzátor vo vonkajšej jednotke sa stane výparníkom. Zatiaľ čo pri chladení prúdi do výmenníka vnútornej jednotky stlačené chladivo s nízkou teplotou, pri kúrení je to naopak. Chladivo je horúce a tým dochádza k ohriatiu vzduchu v interiéri.

Odvlhčovanie
Klimatizácia vie nielen chladiť a kúriť, ale aj znižovať vlhkosť v miestnosti. Vďaka tomu zabraňuje vzniku plesní a baktérií, ktoré majú negatívny vplyv na náš organizmus. Prílišná vlhkosť v interiéri škodí murivu, spotrebičom, nábytku a hlavne nášmu zdraviu. Vlhkosť spôsobuje vznik plesní, množenie roztočov a podieľa sa na vzniku alergií, atopických ekzémov i reumatologických ochorení. Podľa odborníkov by sa mala ideálna vlhkosť vzduchu pohybovať medzi 40 % a 60 % podľa toho, o akú miestnosť ide.

Filtrácia
Klimatizácia sa okrem chladenia vďaka špeciálnym filtrom postará, aby ste mohli dýchať vzduch zbavený prachu aj ďalších nečistôt. Štandardnou súčasťou klimatizácie je prachový a antibakteriálny filter. Prachový filter pokrýva celú plochu výparníka vnútornej jednotky a zabraňuje vniknutiu hrubých nečistôt a prachu. Povrch antibakteriálneho filtra je navrhnutý tak, aby v prípade uchytenia mikróbu narušil jeho metabolizmus a obmedzil jeho rast.
Moderné jednotky dokážu navyše s vysokou účinnosťou filtrovať aj tie najmenšie mikročastice. Zbavujú vzduch väčšiny pevných častíc a mikroorganizmov až do veľkosti 0,3 mikrometrov, čo je veľkosť stonásobne menšia ako priemer ľudského vlasu. Dokážu si tak poradiť nielen s prachom, ale aj vírusmi, baktériami, peľmi a ďalšími alergénmi.
Chcete sa dozvedieť viac o tom, ako ušetriť?
Stavba
Z čoho sa klimatizácia skladá?
Klimatizácia má svoju vonkajšiu a vnútornú časť, tie sú obvykle cez stenu neviditeľne spojené medeným potrubím a elektrickým vodičom.
Klimatizácia, ktorá sa skladá z jednej kondenzačnej jednotky umiestnenej vonku a jednej vnútornej jednotky s chladičom, ventilátorom a filtrom vzduchu má označenie splitová. Jedno zariadenie umiestnené na stene chladí jednu miestnosť.
Multisplitová klimatizácia kontroluje teplotu vo viacerých miestnostiach súčasne. Na jednu vonkajšiu jednotku je možné napojiť hneď niekoľko vnútorných jednotiek, pričom teplota v každej miestnosti sa ovláda samostatne a môže byť teda rozdielna.
Výkon
Čo nám prezradí výkon klimatizácie?
Výkon je asi najdôležitejší parameter. To on vám zaručí, že sa doma v lete neuvaríte vo vlastnej šťave. Všeobecne platí logická zákonitosť. Čím väčšia miestnosť, tým väčší výkon potrebujete. Pre vašu lepšiu orientáciu tu máme prehľadnú tabuľku s informáciou, aký je odporúčaný výkon klimatizácie podľa veľkosti priestoru:
Objem klimatizovaného priestoru
|
Výkon klimatizácie
|
---|---|
Do 37 m³
|
1,5 kW
|
Do 50 m³
|
2,0 kW
|
Do 65 m³
|
2,5 kW
|
Do 90 m³
|
3,5 kW
|
Do 140 m³
|
5,0 kW
|
Do 200 m³
|
7,0 kW
|
Rovnako tak je potrebné zohľadniť aj fakt, koľko osôb sa v miestnosti spolu s klimatizáciou bude nachádzať. Človek totiž vydáva približne 100W tepla, čo určite nie je málo. Chcete teda klimatizovať zasadaciu miestnosť s desiatimi ľuďmi? Musíte výkon zvýšiť o 1kW!
Záleží tiež na orientácii miestnosti voči svetovým stranám a veľkosti okien. Ale nebojte sa, na to sme tu my, aby sme vám s výberom pomohli.
Ak máte záujem, ozvite sa nám so žiadosťou o cenovú ponuku.
Naši partneri
Naši partneri




