Domov/Fotovoltika
Fotovoltika je základom zelenej obnovy našej planéty a tým aj dobrý krok do budúcna pre nás a budúce generácie. Fotovoltický resp. solárny systém predstavuje investíciu, ktorá prináša zisk vo forme trvalo znížených platieb za elektrinu, nezávislosť na distribútoroch a dodávateľoch elektriny a zároveň zvyšuje hodnotu vašej nehnuteľnosti.
Fotovoltická elektráreň (FVE) je zariadenie, ktoré umožňuje premieňať slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Táto energia dopadajúca na fotovoltické panely sa dostane cez zariadenie s názvom menič (striedač) až do vašich zásuviek. Keďže slnečné žiarenie je nevyčerpateľný zdroj energie, je výroba elektrickej energie pomocou fotovoltických panelov šetrná k životnému prostrediu.
Naša spoločnosť pre vás zrealizuje fotovoltickú elektráreň na kľúč, ktorá zníži faktúry za elektrickú energiu a zároveň prispeje k ekologickejšej budúcnosti našej planéty.
Slnečné žiarenie je nevyčerpateľný zdroj energie, stávate sa sebestačným
Fotovoltika produkuje až o 91% menej CO2 ako zemný plyn a uhlie
Záruka výrobcu na panely až 25 rokov s garantovaným výkonom 80%
Fotovoltika nemá žiadne pohyblivé časti, čo eliminuje vznik porúch
Dom s fotovoltikou sa stane úsporným, a tým aj atraktívnejším na trhu s nehnuteľnosťami
Možnosť čerpania štátnej dotácie z operačného programu EÚ
Najčastejšie používaný systém FVE pre rodinné domy. Jeho systém spočíva v tom, že vaša domácnosť je napojená na fotovoltickú elektráreň ale súčasne aj na elektrickú distribučnú sieť. Najlacnejšia varianta FVE.
Systém bez pripojenia k distribučnej sieti. Tento systém je využívaný najmä tam, kde nie je k dispozícii elektrická distribučná sieť ako sú chaty, samostatné domy, prípadne domácnosti.
Hybridný systém kombinuje výhody On-Grid a Off-Grid systémov. Hlavnou výhodou oproti On-Grid systému je to, že v prípade výpadku distribučnej siete je systém schopný napájať domácnosť z vlastnej batérie a zároveň efektívne spotrebúvať vyrobenú elektrinu.
Navrhneme vám fotovoltickú elektráreň (FVE) podľa vašich technických možností a potrieb.
Po prijatí vašej žiadosti o vypracovanie cenovej ponuky (CP) ju začneme pripravovať na základe poskytnutých podkladov. V prípade potreby upresnenia vás budeme kontaktovať.
Predložíme Vám prvotnú cenovú ponuku. Po vašom odsúhlasení prvotnej CP si dohodneme obhliadku miesta realizácie FVE.
Pri fyzickej obhliadke nehnuteľnosti zhodnotíme technické možnosti inštalácie a dohodneme sa na umiestnení všetkých zariadení FVE.
Po odsúhlasení upravenej CP a objednávky podpíšeme Zmluvu o dielo. Následne začneme vybavovať potrebnú administráciu s distribučnou spoločnosti.
Systém FVE vám nainštalujeme najneskôr do 4 mesiacov od schválenia žiadosti distribučnou spoločnosťou. Po ukončení montáže už len čakáme na súhlas so spustením FVE do prevádzky od ZSDIS.
Po úprave resp. výmene elektromeru distribučnou spoločnosťou vám spustíme FVE do prevádzky. Odovzdáme vám potrebnú dokumentáciu a revíznu správu. Začínate šetriť.
Poskytneme vám štandardnú záruku 2 roky na vykonané dielo. Zároveň získavate predĺžené záruky garantované priamo výrobcami jednotlivých komponentov FVE od 10 až po 25 rokov.
Zabezpečujeme vzdialený monitoring vybudovanej FVE. Samozrejmosťou je aj poskytnutie mobilnej aplikácie pre klienta.
Veľkou výhodou pre zákazníka je ušetrenie financií na obstaranie systému prostredníctvom čerpania dotácií z programov EÚ. Sme oficiálnym zhotoviteľom národného projektu Zelená domácnostiam, ktorý administruje Slovenská Inovačná a Energetická Agentúra (SIEA).
Zoznam oprávnených zhotoviteľov nájdete tu.
záruka na invertor poskytovaná výrobcom
rozšírená záruka na materiál a spracovanie panelov
záruka lineárneho výkonu fotovoltických panelov
Hojné počty hviezdičiek od našich spokojných zákazníkov len svedčia o tom, že v oblasti energetiky sme expertmi a že mnoho ľudí vďaka nám kúri doma lacnejšie a efektívnejšie.
Na jar nám prišla firma Crius namontovať na strechu solárne panely, vďaka ktorým celý rok kúrime lacnejšie. Všetko prebehlo podľa našich predstáv. 10/10
Komponenty fotovoltickej elektrárne (FVE) sa môžu líšiť v závislosti od konkrétneho projektu. V zásade však medzi hlavné komponenty FVE patria fotovoltické panely, nosná konštrukcia panelov, výkonové optimizéry, striedač, batéria, montážny materiál a elektroinštalačné prvky pre zapojenie do elektrickej siete.
Poznáme 3 typy FVE. Systém ON-GRID, OFF-GRID a kombinácia týchto dvoch tzv. hybridný systém.
Hlavnou výhodou ON - GRID systému je, že vaša domácnosť je schopná čerpať elektrickú energiu z vlastnej elektrárne, ale aj z elektrickej siete. Keďže fotovoltická elektráreň nevyrába elektrickú energiu nepretržite (napríklad v noci alebo v zimných mesiacoch, keď je jej výkon nižší) v prípade jej aktuálneho nedostatku odoberáte elektrinu z distribučnej siete. V opačnom prípade, v letných mesiacoch, keď máte prebytok energie, tak nespotrebovanú elektrinu viete uložiť do virtuálnej batérie – poslať ju naspäť do siete. Takýmto spôsobom si v letných mesiacoch kvázi predvyrobíte elektrinu a následne ju môžete v zimných mesiacoch, resp. v noci využívať pre svoju spotrebu. Zúčtovanie prebieha raz ročne. Pri využití energie z virtuálnej batérie platíte len distribučný poplatok, ktorý tvorí približne polovicu ceny elektriny. Napriek tomu však šetríte približne polovicu ceny elektriny v prípade využívaní prebytkov z virtuálnej batérie. Vaša výsledná úspora je tak kombináciou priamo spotrebovanej elektriny z vašej elektrárne a spotreby z virtuálnej batérie.
OFF-GRID je systém využívaný najmä v prípadoch, kde nie je k dispozícii distribučná elektrická sieť ako sú chaty, samostatné domy, prípadne domácnosti, ktoré chcú byť sebestačné. Hlavným rozdielom je to, že oproti ostatným systémom potrebujete všetku vyrobenú elektrinu uložiť do akumulátorov. V prípade OFF - GRID systémov je podstatné veľmi dobre poznať spotrebu objektu a podľa toho navrhnúť celý systém
Výhody OFF - GRID systému sú hlavne sebestačnosť, nezávislosť od distribučnej siete, možnosť prevádzky v odľahlých územiach, maximálne využitie elektriny. Medzi nevýhody tohto systému môžeme zaradiť vyššiu vstupnú investíciu oproti ON - GRID a Hybridnému systému kvôli vysokým cenám batérií a obmedzenú životnosť batérií.
Hybridný systém kombinuje výhody On-Grid a Off-Grid systému. Hlavnou výhodou oproti On-grid systému je to, že v prípade výpadku elektriny z distribučnej siete je systém schopný napájať domácnosť z vlastnej batérie a zároveň efektívne spotrebúvať vyrobenú elektrinu, keďže systém prioritne ukladá prebytky z FVE do fyzickej batérie a až následne prebytky posiela do virtuálnej batérie. V prípade nedostatku energie v batériách využíva distribučnú sieť.
Výhodou hybridnej elektrárne je možnosť napájania domácnosti aj pri výpadku siete a efektívna spotreba vďaka ukladaniu do batérií. Nevýhodou hybridnej elektrárne je vyššia obstarávacia cena kvôli vysokým cenám batérie, potrebe hybridného meniča a tiež obmedzená životnosť batérií.
V priebehu zimných mesiacov vyrába fotovoltická elektráreň zhruba 15 až 30 % svojho inštalovaného výkonu. Môžu sa samozrejme objaviť aj dni, kedy mrzne a svieti slnko, potom FVE môže vyrábať aj viac energie ako v teplých letných mesiacoch.
Konkrétny druh solárnych fotovoltických panelov sa vyberá podľa dispozície strechy. Aktuálne sa inštalujú najčastejšie panely o rozmeru cca 2x1 meter. V prípade, že tento rozmer nevyhovuje geometrickým dispozíciám strechy a je potrebné použiť menšie, inštalujú sa panely o veľkosti 1,7x1 meter. Pre niektorých zákazníkov je dôležitý aj vzhľad, preto volia napríklad celočierne prevedenie solárnych panelov.
Odoberajte novinky, získavajte exkluzívne ponuky a buďte pravidelne informovaní o tom, čo sa deje vo svete energií.
S naším newsletterom dostanete výhodu prvého pohľadu na nové produkty, zaujímavé články a inšpiráciu priamo do vašej e-mailovej schránky.
Odoslaním Vašej e-mailovej adresy dávate súhlas na odber noviniek.
Bernolákova 1580/92,
902 01 Pezinok, Slovensko
Všeobecné obchodné podmienky
Ochrana osobných údajov
©Všetky práva vyhradené crius.sk